Záznamy z nejstaršího období "naznačují kořeny" ve východních a severních Čechách, ale neexistuje provázání na základě relevantních informací. Zatím jsou to jen izolované skupiny ...

Příjmení Zlý

Dnes už můžeme říci, že přívlastek, nebo příjmení Zlý, není v historii nic neobvyklého. V částech věnujících se Zlým ve středověku je doloženo mnoho osob s příjmením Zlý. Jsou doloženy v Čechách, Polsku, Slovensku i Maďarsku. V podstatě od roku 1375.

V částech 1a ZLÝ VE STŘEDOVĚKU, 1ac_b Bořejovská (boleslavská) generace 1360-1400, 1ac_xx Třikrát Zlý .. více je někdy více, 1ad Tajemné Medonosy, 1ae Benešové z Chudobína, 1ag Cesta piva cesta Zlých, 1ag Cesta piva cesta Zlých, 1ah Bydžov a Jičín nejstarší města Zlých.

Problém je v tom, že nemáme záznamy a neznáme osoby, které bychom mohli přímo spojit s palkovickým osazenstvem.

a tak stále ale hledám ...

Nejstarší známý přímý odkaz na zápis příjmení Zlý jsou z roku 1534 ze soupisu majetků v Bytomi, kde je uvedený Jan Zlý (viz. níže) a v Urbáři Strážnického panství z obce Sudoměřice z roku 1617 Jan Zlý i ve formě: Sly (na obrázku nahoře)

 černá 1200 historické území – Mali, 1340 Zly, 1600-1750 Böse (1406 Hoštka)

červená 1500? Strážnice, Skalica a okolí – Mali, nejstarší doložené osazení, Zlý

zelená 1522 osazení Gonosz

modrá 1534 fojtství Zlých v Palkovicích

šedá od roku 1617 Böse

žlutá od roku 1587 Zloch

oranžová od roku 1650 Špatný

Kde všude Zlí byli brzy uvidíte v interaktivní mapě 

Relevantní vazby rodu Zlých lze sledovat až na Moravě 16. století. 

V souvislosti s rodem Zlých je důležitá vazba na území v držení (arci)biskupstvím v Olomouci s historicky správními centry v Kroměříži a hejtmanským správním centrem na Hukvaldech. V podstatě až do konce 19. století byli Zlí úzce spjati především s Palkovicemi a oblasti obcí hukvaldska tzv. Hukvaldského panství, později velkostatku Hukvaldy.

Palkovičtí Zlí situačně "inklinovali" k místecké části regionu, Chlebovicím a blízkým Metylovicím.

Gruntovní kniha obce Palkovice /Velkostatek Hukvaldy 1764-1847

V záznamech se můžeme setkat i s variantami Zlÿ, Zli, následně Zly, s variantami Zlych, Zleho, Zlyho, Zloho, Zlyn, Zli, dokonce Sly a nakonec standardně Zly-Zlý. Je paradoxní, že do zhruba roku 1640, jsou příjmení a jména uváděna v přirozené staré české formě a následně se mění na latinsko-německou formu.

Současné rozšíření příjmení Zlý

V ČR je možno najít příjmení

Zlý 83 mužů/ průměrný věk 44 let                 Zlá 89 žen/ průměrný věk 46 let

Zobrazené údaje zachycují stav v roce 2016

Příjmení Zly je v různých formách dohledatelné po celém světě. Výskytu příjmení se věnují různé portály, které vycházejí z výsledků digitalizace sčítání lidu a statistik.

Podle formátu příjmení Zlý, bych se přikláněl k teorii ke vzniku ve slovanském prostředí střední a východní Evropy. Je pravděpodobné, že výskyt v Polsku, na Ukrajině a Rusku je vázaný na migraci Palkovice – Polsko - východ.

Podle portálu Forebears je výskyt k roku 2014 ve světě v podobách a četnosti:

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky